Stadnina „Złoty konik”

 

W Jastrzębiu, niedaleko Lipna znajduje się Ośrodek Rehabilitacji i Rekreacji Konnej „Złoty Konik”. Założyła go Adrianna Furmanek, która godzinami, nie tracąc blasku w oczach potrafi opowiadać o koniach.

 

Właścicielkę stadniny Adriannę zastaję przy pracy. Otoczona sprzętem do pielęgnacji koni zajmuje się czyszczeniem jednego z nich. Nastoletnie opiekunki koni  w weekendy i święta zapalatają grzywy w wymyślne fryzury, dzisiaj w powszednim dniu końskie grzywy powiewają swobodnie na wietrze.

 

Miłość Adrianny do koni zaczęła się bardzo wcześnie. Już jako 3-latka brała udział w coniedzielnych “oprowadzankach” konnych po Miejskim Parku Lipnie. Później nauki jazdy pobierała w stadninach w Bogucinie, Skępem, Komorowie i na studiach w Myślęcinku. Pasję Ady zapoczątkowali rodzice, którzy również rekreacyjnie jeździli konno.

 

W Bydgoszczy, podczas studiów fizjoterapeutycznych, poznała organizatorkę kursów i warsztatów hipoterapii Małgorzatę Górniewicz. Pani Małgorzata jest również czynną hipoterapeutką i przewodniczącą Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa 

Hipoterapeutycznego. Dla Adrianny Pani Małgorzata stała się mentorem a stadnina “Złoty Konik” stara się o patronat Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego.

 

Zanim otworzyła własną działalność, Adrianna zdobywała doświadczenie w innych ośrodkach rekreacji konnej i hipoterapii. W 2014 roku w Bydgoszczy ukończyła kurs hipoterapii, a rok później w Grudziądzu przeszła kurs instruktorski – Najgorszym zadaniem dla mnie było golopowanie na koniu bez siodła. Przy pracy z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi musimy być przygotowani na wszystko, dlatego też musiałam opanować sztukę spadania z konia tak, aby zminimalizować ryzyko urazów – wspomina właścicielka stadniny.

 

Stadnina “Złoty konik” zaczęła funkcjonować 1 czerwca 2017. Pierwszy do stajni przyjechał haflinger Wister, to od jego umaszczenia wzięła się nazwa tego miejsca. W lipcu 2018 Adrianna otworzyła działalność przedsiębiorczą. Dzięki temu we wrześniu tego samego roku z pomocą funduszy unijnych powstał budynek stajni – Skorzystałam z działania na podejmowanie działalności gospodarczej  wdrażanego przez Stowarzyszenie Lokalną Grupę Działania Region Południe. Oczywiście wiązało się to z dużą ilością papierów i zdarzeniem ze świadomością jak wielu różnym przepisom podlegamy, ale udało się. Biuro LGD w Dobrzyniu było w tym bardzo pomocne.

Oprócz Adrianny, która jest hipoterapeutką i instruktorką jazdy, w stadninie pracuje również Agnieszka – instruktorka jazdy konnej.

 

W stajni Adrianny konie mają dożywotnie zakwaterowanie. Oprócz Wister dom tutaj znalazły dwa hucuły: Wiosenka i Czantoria zakupione w Skępem. Tinker Cypis to koń z którym pracowała i zżyła się w Myślęcinku i stamtąd udało się go wykupić. Koń który najkrócej jest w stadninie to kłusak orłowski Askan, jego pełne imię to Åke Åskan Hornline pochodzący ze Szwecji. Stajnia cały czas się rozwija, właścicielka planuje kolejne zakupy.

 

Młodsi goście stadniny uwielbiają dwa króliki, którym dzieci nadały imiona Lili i Moli. Latem mieszkają one w specjalnej zagrodzie przy płocie. Do przeprowadzki do stadniny szykuje się też kot uratowany przez przyjaciół stajni.

 

W stadninie oprócz rekreacyjnej jazdy konnej prowadzone są także zajęcia hipoterapeutyczne, których celem jest poprawienie sprawności fizycznej i psychicznej uczestników. Adrianna ma 4-letnie doświadczenie w  pracy  hipoterapeutki. Najczęstszymi schorzeniami u osób z którymi pracuje to zespół Downa, zespół Aspergera, autyzm, opóźnienia psychoruchowe I porażenia mózgowe. Do rozpoczęcia zajęć niezbędne jest skierowanie od lekarza.

 

Wszystkie nasze konie są odpowiednie do rekreacyjnej jazdy konnej jak i do hipoterapii. Z jednym z koni uczestniczyliśmy w specjalnym szkoleniu, które pomogło mu przystosować się do pracy z osobami niepełnosprawnymi. To bardzo ważne żeby koń był spokojny i nie reagował nerwowo.

 

Adriannę cieszą postępy dzieci. Zdarza się że po pewnym czasie niektóre dzieci oprócz zajęć z hipoterapii zaczynają też naukę jazdy konnej – Nasze dzieci niepełnosprawne uczestniczyły w święcie jeździeckim “Hubertus” w Myślęcinku skąd wróciły z nagrodami za “łapanie lisa”.

 

Oferta stadniny jest urozmaicona i ciągle poszerzana:

  1. Jazda konna – 60 minut dla zaawansowanych, 30 minut dla początkujących i dzieci
  2. Hipoterapia
  3. Oprowadzanki
  4. Urodziny na terenie stajni
  5. Wynajęcie konia do sesji zdjęciowej
  6. Wakacje w siodle

Stajnia jest otwarta we wszystkie dni tygodnia, oprócz środy. Wtedy konie mają czas wolny, mogą odpocząć od pracy z ludźmi. W przedpołudniowych godzinach w dni codzienne Adrianna Furmanek pracuje jako fizjoterapeutka, a po południu działa na stadninie.

 

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się organizacja urodzin dla dzieci na terenie stajni. Plan takiego wydarzenia układany jest indywidualnie w zależności od wielkości i wieku grupy. Dzieci lubią spędzać czas z końmi i przy ognisku a dodatkowo można skorzystać z usług zaprzyjaźnionej animatorki zabaw.

 

Wakacje w siodle są organizowane po raz pierwszy w tej stadninie. Zaplanowane są zajęcia na koniach i przy koniach . Dzieci pozostawione pod opieką organizatorów będą mogły korzystać z wielu dostępnych atrakcji o tematyce jeździeckiej i nie tylko. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

 

Wraz z rozwojem stadniny jest coraz więcej pracy, dlatego Adrianna korzysta z pomocy ochotników. Zgłaszają się do niej nawet dzieci, ale przyjmuje tylko te powyżej 13 roku życia. Praca przy koniach uczy odpowiedzialności i systematyczności. Ochotnicy poznają życie stajni, dowiadują się wielu informacji o koniach. Mają możliwość jeżdżenia konno i uczestniczenia w imprezach stacjonarnych i wyjazdowych np. na Hubertus.

Co roku wczesną jesienią na terenie stadniny organizowane jest wyjątkowe wydarzenie. Hubertus to święto dla jeźdźców i miłośników koni  – Podczas ostatniego święta zorganizowaliśmy mnóstwo atrakcji i zabaw dla dzieci. Oczywiście nie zabrakło najbardziej tradycyjnej  rozrywki – poszukiwania “lisiej kity”. Dla zwycięzców mieliśmy przygotowane nagrody i dyplomy. – wspomina właścicielka stadniny.

 

Także zimą odbyły się zajęcia dla młodych miłośników koni. Wśród atrakcji były jazdy konne i  nauka teorii jeździeckiej, wykonanie ‘konikowych” zakładek do książek i ozdób metodą decoupage. Dzieci mogły też poznać życie stajni.

 

Prowadzenie stajni wiąże się z wieloma obowiązkami, oprócz codziennej pracy przy koniach i podczas zajęć, Ada musi myśleć o zarządzaniu, organizowaniu imprez a także o rozwoju stadniny. Zapytana o plany na przyszłość wymienia tylko te związane ze stadniną. Marzy o budowie hali, która pozwoliłaby przeprowadzać zajęcia niezależnie od pogody oraz o zakupie przyczepy do transportu koni.

 

 

 

Informacje praktyczne:

 

Właściciel Adrianna Furmanek
Adres Jastrzębie

87 – 600 Lipno

Numer telefonu 574 212 550
Oferta Jazda konna – 60 minut dla zaawansowanych, 30 minut dla początkujących i dzieci

Hipoterapia

Oprowadzanki

Urodziny na terenie stajni

Wynajęcie konia do sesji zdjęciowej

Wakacje w siodle

Strona/ cennik Ośrodek Rehabilitacji i Rekreacji Konnej „Złoty Konik”

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *