Pisanki w fajansowe wzory – prace pani Jadwigi Politowskiej

 

Przy  drodze w Rachcinie w domu z cegły mieszka Pani Jadwiga Politowska. Niegdyś pracowała we włocławskiej fabryce fajansu, po latach wróciła na artystyczną drogę zdobiąc w wolnych chwilach pisanki i bombki.

Pani Jadwiga Politowska prezentuje pisanki, które sama wykonała na jajku kaczym i strusim.

 

Pośród tubek farb, mnogości pędzelków i suszących się wydmuszek spotykamy się z panią Jadwigą, bohaterką dzisiejszego artykułu.

 

Nasze spotkanie to zasługa mojej koleżanki Karoliny, która któregoś dnia z zachwytem pokazała mi jak piękne pisanki wychodzą spod ręki jej sąsiadki.

Wyćwiczona ręka Pani Jadwigi odruchowo wymalowuje pisanki w fajansowe wzory – Tego się nie zapomina, to jest jak pacierz. Przez 3 lata nauki w przyzakładowej szkole uczono nas malować jak przedszkolaki. Nie była to łatwa nauka. Malowaliśmy według wzorów, powtarzając te same schematy – Wspomina Pani Jadwiga.

Po zdaniu egzaminu każdy miał zapewnioną pracę we włocławskiej fabryce fajansu, pani Jadwiga pracowała tam przez 14 lat, do momentu jej zamknięcia. Z własnych fajansowych prac ocalały jej tylko wazon i talerz do jajek. Na włocławskim pchlim targu odkryła i wykupiła moździerz, który wyszedł spod jej ręki – Bez trudu potrafię poznać swoje prace, od razu wiedziałam, że to moje dzieło – wspomina pani Jadwiga Politowska.

Pisanki można zawieszać w różnych miejscach, na przykład na krzewach bukszpanu lub wierzby.

 

Każdy fajansowy wyrób był oznaczony numerem i nazwiskiem osoby, która go zdobiła. Dzięki temu łatwo można było odnaleźć autora wadliwego zdobienia, a błąd oznaczał potrącenia z wypłaty.

Każda osoba malująca ceramikę była wyposażona w zestaw pędzelków z naturalnego włosia – Bardzo ciężko jest teraz kupić takie pędzelki, jak te, na których kiedyś pracowałam – opowiada pani Jadwiga – Do zdobienia potrzebne są cieniutkie pędzelki najwyższej jakości, inne do malowania róż, inne do każdego rodzaju wzorów.

Po zamknięciu fajansu ciężko było o pracę w zawodzie, więc swojego talentu pani Jadwiga używała tylko okazjonalnie do zdobienia laurek i ozdób dla bliskich. W zeszłym roku pojawił się pomysł, aby zdobić bombki – Chciałam się sprawdzić czy jeszcze potrafię. Pomalowałam szklane i plastikowe ozdoby choinkowe, na Wielkanoc zrobiłam pisanki na wydmuszkach. Ciężko zdobi się sztuczne tworzywo, dużo łatwiej jest malować jajka.

Zajączek wielkanocny został namalowany przez panią Jadwigę na wydmuszce z jajka gęsiego.

Pani Jadwiga ma nieskończenie wiele pomysłów na zdobienia. Stosuje wzory kujawskie, fajansowe, folklorystyczne, maluje kwiaty, rośliny, ptaszki i inne zwierzęta. Inspiracje czerpie ze sztuki ludowej, przyrody a nawet z internetu. Niektóre pisanki są bogate w kolory, inne zachwycają prostym, dwubarwnym zdobieniem.

Pisanki zadziwiają nie tylko różnorodnością barw, ale również wielkością. Gospodyni prezentuje pisanki na jajkach kurzych, kaczych i gęsich. Największa jest zrobiona z jajka strusiego. Jajecznicę z tej wydmuszki jadło aż pięć osób.

Technika wykonania zdobień bazuje zawsze na tym samym schemacie:

  1. Wydmuszkę malujemy barwnikiem naturalnym lub farbami i pozostawiamy do wyschnięcia.
  2. Na tej bazie malujemy wzory według uznania a po wyschnięciu utrwalamy.
  3. Na końcu można przyozdobić pisankę przyklejając wstążeczki do zawieszania i koraliki.

-Chciałabym nauczyć się jeszcze wykonywania wielkanocnych palm – opowiada pani Jadwiga pytana o plany na przyszłość – interesuje mnie też technika malowania na szkle, marzę o zgłębieniu tej wiedzy.

 

Informacje praktyczne

Imię i nazwisko Jadwiga Politowska
Miejscowość Rachcin
Telefon 734-854-170
E-mail jadzia0262@gmail.com
Rękodzieło zdobione pisanki i bombki

 

Pani Jadwiga otoczona narzędziami do robienia pisanek

 

 

Zdobienie wydmuszki

 

Pamiątki z pracy w Włocławskich Zakładach Ceramiki Stołowej i suszące się pisanki

 

Pisanki w fajansowe wzory

 

Dodatkowe zdobienie wykonane ze skorupki
Fajansowe wzory na szarym tle

 

Pani Jadwiga zdobi nie tylko pisanki i bombki 🙂

 

 

Inspiracją zdobień są często motywy roślinne

 

Pisanki pięknie się komponują na tle bukszpanu

 

Koszyczek wiklinowy pełen pisanek

 

Pisanki mają różne wielkości. Od lewej strony jajko kurze, kacze i strusie

 

 

Bogactwo pisanek 🙂
Pisanki w skorupce 🙂

 

Pamiątki po pracy we włocławskiej fabryce fajansu – pieczątki z numerem i nazwiskiem

 

Różnorodność kolorystyczna pisanek

 

 

Pośród trawy skrywa się łabędź. Fot. Karolina 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *